Maaliskuun jäsentiedote

13.3.2023

Helsingin varhaiskasvatus JHL ry 081 kevätkokous
Vielä ehdit ilmoittautua mukaan kevään jäsenkokoukseen! Kevätkokouksessa käsitellään yhdistyksen sääntömääräiset asiat. Kokous järjestetään torstaina 30.3.2023 alkaen klo 18 paikassa Hotel Scandic Simonkenttä (Simonkatu 9, Helsinki) kokoustila Espa, katutasolla. Kahvitarjoilu.
Ilmoittautumiset: 20.3.maanantaihin asti, joko lomakkeella tai sähköpostilla tarja.thaci@jhl81.fi


Helsingin varhaiskasvatus JHL ry 081 jäsentilaisuus
Jäsentilaisuus järjestetään yhdessä Helsingin opetustoimen yhdistyksen kanssa maanantaina 24.4.2023 JHL- talolla (Sörnäisten rantatie 23) auditoriossa kello 18.00–20.00.
Tilaisuudessa pääset keskustelemaan ja kertomaan varhaiskasvatuksen ajankohtaisista asioista.
Tarjolla on iltapalaa JHL-talon ruokaravintolassa klo 17.00–18.00, jonka jälkeen alkaa varsinainen jäsentilaisuuden osuus. Tilaisuudessa on paikalla kasvatuksen ja koulutuksen toimialan apulaispormestari Nasima Razmiar kello 18.00 alkaen. Lisäksi mukana ovat JHL aluetoimiston asiantuntujat Merja Ruotsalainen ja Ritva Hagström.
Ilmoittautumiset ja tiedot mahdollisista erityisruokavalioista sunnuntaihin 16.4.2023 mennessä lomakkeella  tai sähköpostilla tarja.thaci@jhl81.fi.
Tervetuloa joukolla mukaan niin vanhat kuin uudemmatkin jäsenet!
Huomioittehan, että tilausuutta ei järjestetä JHL081 yhdistyksen tiloissa.


Keskustelutilaisuus yhdistyksen jäsenille
Yhdistyksemme luottamusmiehet järjestävät keskustelutilaisuuden jäsenillemme keskiviikkona 10.5.2023, kello 18.00–19.30 yhdistyksemme tiloissa (Miina Sillanpään katu 7 B 35). Illan aiheena on työvuorosuunnittelu. Tilaisuudessa on vieraana JHL aluetoimiston asiantuntija. Tilaisuus järjestetään, jos tilaisuuteen on ilmoittautunut vähintään 8 yhdistyksemme JHL 081 jäsentä.
Ilmoittautumiset tilaisuuteen 23.3.–1.5.2023 lomakkeella.


Helsingin yhteisjärjestön eduskuntavaalitapahtuma
Helsingin yhteisjärjestö (Hyj) järjestää eduskuntavaalitapahtuman Kontulan ostoskeskuksella lauantaina 25.3.2023 kello 12.00–14.00. Tilaisuudessa tuodaan esille äänestämisen tärkeyttä, tuodaan esille liittoa ja vaalistaja-kampanjaa. Tilaisuudessa on puhumassa mm. kansanedustaja ja SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta. Hyj toivoo paikalle paljon liittomme jäseniä. Tilaisuus striimataan livelähetykseksi eri sosiaalisen median kanaville.


Palkankorotukset
Yli 420 000 kuntien ja hyvinvointialueiden palkansaajan tämän ja ensi vuoden palkankorotuksista on syntynyt sopu. Ratkaisussa on kyse siitä, miten kuntien ja hyvinvointialueiden palkansaajien tämän ja ensi vuoden palkankorotuksissa otetaan huomioon niin sanotut verrokkialat.
Lisätietoja asiasta löydät JHL:n kotisivuilta.

Terveisin
JHL081 hallitus